Počkejte prosím chvíli...
Nepřihlášený uživatel
Nacházíte se: VŠCHT PrahaFCHI  → Studium na FCHI → Výjezdy do zahraničí → Humboldtova nadace

Humboldtova nadace

Humboldtova nadace – oficiální stránky nadace

Humboldtklub v ČR – neformální sdružení českých Humboldtiánů


 

Do Berlína s Alexandrem von Humboldtem

Informace a zkušenosti Jana Heydy

Nadace Alexandra von Humboldta (pod záštitou vlády SRN)

Nadace Alexandra von Humboldtova (toho z bratrů, který má svého tučňáka) poskytuje řadu cena a stipnendií. Mě se týkalo stipendium pro mladé vědce/postdoky do 4 let po ukončení Ph.D., kteří chtějí strávit 6-24 měsíců na špičkovém pracovišti v Německu. Každý rok je uděleno v této kategorii cca 500 stipendií, bez rozlišení oborů, pro žadatele z celého světa. Zpracování žádosti (CV, reference, projekt) trvá typicky 9 měsíců. Součástí stipendia je intenzivní kurz němčiny (až tříměsíční) a příspěvek nadace na Váš provoz na německém pracovišti, ze kterého se dají hradit konference, materiál apod.

V dnešní době je výhodné se odlišit. Renomé, kterému se Humboldtova nadace dlouhodobě těší, Vás, jako Humboldtiána, bude provázek po zbytek kariéry. Jako bonus budete moci být hostitelem německých postdoků v rámci Feodor Lynen stipendia. Nakonec posuďte sami; Humboldtova nadace sdružuje 26 000 Humboldtiánů ze 140 zemí světa a mezi nimi i 51 nositelů Nobelovy ceny.

You are Humboldtian, member of broad Humboldt family!

Jaký je vlastně rozdíl mezi klasickým postdokem a postdoktorským stipendiem?

Dokud studujete na Ph.D. moc neřešíte, kdo a z čeho Vás platí. Prostě chodíte do laborky a typicky řešíte projekty, které Vám vedoucí zadal. Okamžikem obhajoby se musíte sami rozhodnout, jak budete pokračovat dál. Zůstanete v Čechách, nebo se stanete součástí týmu někde v cizině. Kdo a jak Vás zaplatí se většinou odrazí také v tom, co se od Vás očekává, a jak moc si budete moci dovolit projekt upravovat. Se stipendiem tak většinou dostanete výrazně vyšší míru svobody v tom, co a jak chcete dělat a plná zodpovědnost bude na Vás. Rozhodnete si, zda chcete cestovat po konferencích a navazovat mezinárodní spolupráce, nebo si třeba půjdete sami vlastní cestou. Humboldtova nadace prostě věří ve Váš potenciál, rozvoj a celospolečenský přínos (viz motto).

We support people not projects! (motto AvH)

Berlín

Je to fráze, ale život v multikulturním Berlíně je prostě super. Každý si najde ideální prostředí pro svůj styl života. Ať už se rozhodnete pro čtvrti, kde to žije (Charlottenburg, Prenzlauer Berg, Kreuzberg), nebo upřednostníte nějakou z klidnějších částí (Steglitz-Zehlendorf), jako jsme to udělali my. Když máte malé dítě, chcete mít ve svém okolí klid, hodně zeleně, dětská hřiště a parky kam můžete s kočárem na procházky. Dva roky jsou dlouhá doba a tak pokud nejedete sami, oceníte pestrou škálu volnočasových aktivit pro své blízké. Populární jsou například kurzy na Volkshochschule, které se nacházejí v každém obvodu, a kde si můžete zapsat prakticky všechno od malování a cvičení, přes IT a exotické jazyky (včetně češtiny) po účetnictví, nebo time-management. V Berlíně najdete také obrovské množství galerií, muzeí, výstav, sportovních akcí a festivalů. Každá část Berlína žije po svém, dlouho a s tradicí. Myslím, že Berlín můžete objevovat roky.

Okolí Berlína (pár velice subjektivních tipů)

  • Postupim / zámek Sanssouci a zahrady – hlavní město Braniborska je obklopeno řekou Havel, která v rozšíření tvoří krásná jezera. Spousta zeleně a parků je ideální pro jednodenní výlety.
  • Fläming – Kdo jezdí rád na kole nebo na bruslích, nemůže tento kraj na jih od Berlína (40 minut regionálním vlakem) vynechat. Stovky km cyklostezek Vás provedou poli, lesy a vesničkami, objevíte staré krásné větrné mlýny a dáte si zaslouženého Radlera u sedláka.
  • Ostsee/Rügen – Když máte moře 2-3 hodiny od domu, nejde tam nejet! Zjistíte, že moře osvěží a písečné pláže jsou stejné jak ve středozemí, a i když větrno, v létě je tu prakticky pořád jasno. Pokud máte více času, podívejte se do Hamburku, Lübecku, nebo na Rujánu.

 


V minulosti Humboldtovo stipnedium získaly tyto osobnosti z VŠCHT Praha:

  • Prof. Dr.-Ing. Karel Bouzek
    Contact address: Institute of Chemical Technology, Prague 6, Czech Republic
    Field of research: Physical chemistry
  • Prof. Dr.-Ing. Egon Eckert
    Contact address: Institute of Chemical Technology, Prague 6, Czech Republic
    Field of research: Chemical process engineering
  • Dr. Stepanka Hrdlickova Kuckova 
    Contact address: Institute of Chemical Technology, Prag, Czech Republic
    Field of research: Spectroscopy
  • Prof. Dr. Josef Novak
    Contact address: Institute of Chemical Technology, Prague, Czech Republic
    Field of research: Physical chemistry
  • Prof. Dr.-Ing. Frantisek Stepanek 
    Contact address: Institute of Chemical Technology, Praha 6, Czech Republic
    Field of research: Chemical process engineering
  • Dr. Jan Heyda
    Contact address:
    University of Chemistry and Technology, Prague, Prague 6, Czech Republic
    Field of research:
    Theory of physical chemistry

Aktualizováno: 27.8.2015 08:28, Autor: fchi

VŠCHT Praha
Technická 5
166 28 Praha 6 – Dejvice
IČ: 60461373
DIČ: CZ60461373

Datová schránka: sp4j9ch

Za informace odpovídá: Fakulta chemicko-inženýrská
Technický správce: Výpočetní centrum

Copyright VŠCHT Praha
zobrazit plnou verzi