Počkejte prosím chvíli...
Nepřihlášený uživatel
Nacházíte se: VŠCHT PrahaFCHI  → Věda a výzkum → Výzkumná pracoviště → Inženýrská informatika a řízení procesů
iduzel: 24504
idvazba: 30879
šablona: stranka
čas: 27.9.2021 03:45:07
verze: 4927
uzivatel:
remoteAPIs:
branch: trunk
Obnovit | RAW

Inženýrská informatika a řízení procesů

 

Laboratoř řízení bioprocesů

Y doc. Ing. Pavel Hrnčiřík, Ph.D.
b Pavel.Hrncirik@vscht.cz
e 220 444 296

→ webové stránky

V Laboratoři řízení bioprocesů probíhá multidisciplinární výzkum pokročilých metod modelování a řízení biotechnologických procesů. Jde konkrétně o aplikace metod informačního vytěžování dat, studium  inteligentních metod fyziologického řízení a vývoj multiagentních znalostních řídicích systémů. Kromě rozvoje teoretických metod byla v Laboratoři řízení bioprocesů realizována řada laboratorních i průmyslových řídicích systémů bioreaktorů. Moderní špičkové vybavení laboratoře bylo  pořízeno z prostředků mezinárodních výzkumných projektů řešených v laboratoři v programech COPERNICUS, 5. RP a 6. RP EU. Laboratoř dlouhodobě spolupracuje s řadou ústavů VŠCHT. V současnosti se pracovníci Laboratoře řízení bioprocesů koncentrují na optimalizaci průmyslového procesu v rámci projektu TAČR Znalostní řízení biotechnologické výroby antibiotika nystatin.

 

Výzkumná skupina číslicového zpracování signálů a obrazů

Y Prof. Ing. Aleš Procházka
b A.Prochazka@ieee.org
e 220 444 198

→ webové stránky

Výzkumná skupina Číslicového zpracování signálů a obrazů má na Ústavu počítačové a řídicí techniky VŠCHT více než třicetiletou tradici. Její odborné zaměření zahrnuje metodologii obecných metod číslicového zpracování signálů a obrazů v biomedicínských a inženýrských aplikacích. Mezioborový přístup k analýze vícekanálových a vícerozměrných dat je orientován k využití podobných matematických metod v rozdílných aplikačních oblastech.   Teoretické oblasti zájmu výzkumné skupiny zahrnují funkcionální transformace pro analýzu dat, číslicovou filtraci signálů, počítačové vidění, klasifikační metody a geometrické metody pro třírozměrné modelování. Aplikace jsou soustředěny na (i) analýzu mozkových aktivit a zpracování EEG signálů, (ii) polysomnografii a analýzu dýchání, (iii) klasifikaci svalových potenciálů, (iv) prostorové modelování při analýze pohybu a chůze, (v) segmentaci a číslicové modelování v ortodoncii, (vi) zpracování GPS dat a analýzu sportovních aktivit, (vii) výpočetní inteligenci v analýze poruch oční sítnice. Mezioborový výzkum se širokou mezinárodní spoluprací zahrnuje studie metod interakce člověk-stroj a implementaci moderních asistivních technologií.

 

Výzkumná skupina Optimalizace a kybernetiky

Y doc. Ing. Jan Mareš, Ph.D.

b jan.mares@vscht.cz

e +420 220 444 172

Výzkumná skupina Optimalizace a kybernetiky se zaměřuje na moderní metody řízení technologických procesů, matematické modelování, 3D modelování a optimalizaci. Metodika se opírá o moderní metody analýzy a klasifikace dat založené na umělé inteligenci, strojovém učení, variačních metodách či hlubokém učení. Konkrétní témata výzkumu jsou zaměřena především na:

  • Modelování a řízení nelineárních systémů
  • On-line klasifikaci spekter pro diagnostiku vzácných onemocnění
  • Analýzu CT snímků pro přesnou chirurgii a onko-chirurgii
  • Analýzu pohybových dat pro diagnostiku neurologických a ortopedických onemocnění
  • 3D modelování a virtuální realitu

Aktualizováno: 23.6.2020 18:09, Autor: fchi

VŠCHT Praha
Technická 5
166 28 Praha 6 – Dejvice
IČO: 60461373
DIČ: CZ60461373

Datová schránka: sp4j9ch

Copyright VŠCHT Praha 2014
Za informace odpovídá Oddělení komunikace, technický správce Výpočetní centrum

VŠCHT Praha na sociálních sítích
zobrazit plnou verzi