Počkejte prosím chvíli...
Nepřihlášený uživatel
Nacházíte se: VŠCHT PrahaFCHI  → Studium na FCHI → Zájemci o studium → Zájemci o bakalářské studium → Vzkazy maturantům od našich pedagogů

Naše fakulta z pohledu jejích pedagogů

Váháte, kterou školu, fakultu či obor zvolit? Třeba vám v rozhodování pomůžou následující vzkazy od pedagogů a  významných osobností naší fakulty.

ořez 215*215px

Prof. Dr. RNDr.Pavel Matějka

Ústav fyzikální chemie

Fyzikální chemie je mladší chemická disciplína, ale říká se, že teprve jejím vznikem se chemie odstřihla od alchymie a postavila se na racionální základy. Není to typický obor pro „laboratorní vařiče“ či „milovníky rachejtlí a výbušnin“, ale spíš pro ty, které zajímá, jak nejen chemické, ale i fyzikální a biologické děje probíhají, nechtějí se moc věcí „šprtat“ nazpaměť, ale logicky si je odvodit. Když jsem se před maturitou rozhodoval, co dál studovat, váhal jsem mezi analytikou a fyzikální chemií. Vystudoval jsem fyzikální chemii, pak léta působil na analytice, abych se zas vrátil k fyzikální chemii. Fyzikálně chemické principy nestárnou, ale umožňují předpovídat, jak co nejlépe tvořit věci nové nebo „opisovat“ od přírody, vysvětlovat, co se děje v baňkách syntetiků nebo i v průmyslových reaktorech. A jen tak na okraj, 1. Nobelova cena za chemii byla udělena fyzikálnímu chemikovi Jacobus Henricus van 't Hoffovi. A pro ty, kdo se nechtějí úzce specializovat, nabízíme na fakultě obor „Chemie“ (bez přívlastků).

Šťastnou ruku při volbě oboru přeje Pavel Matějka

ořez 215*215px

Prof. Ing.František Štěpánek, Ph.D.

Ústav chemického inženýrství

Ovládat z mobilního telefonu chemické mikroroboty, kteří doručují léčiva. Pomocí 3D tisku vytvářet produkty pro personalisovanou medicínu. Propojením počítačové simulace a chytrých experimentů optimalizovat výrobní procesy. Vyvíjet technologie pro přežití v post-antibiotickém světě. Pozorovat a řídit pohyb molekul. Pracovat v týmu a inspirovat ostatní. Prezentovat výsledky na mezinárodních workshopech. Spoluvytvářet technologickou strategii firem. Cestovat, bavit se, poznávat, vítězit. S tím vším potřebujeme v Laboratoři chemické robotiky nutně pomoci. Přidáš se k nám?

 ořez 215*215px

Doc. Ing. Lidmila Bartovská, CSc.

Ústav fyzikální chemie

Co je fyzikální chemie? Podle definice je fyzikální chemie odvětví, které vyvíjí a popisuje zákonitosti chemie fyzikálními postupy a matematickým jazykem. Je to moc suché? Moc teoretické? Jenže fyzikální chemie umí odpovědět i na takové otázky jako: Proč se při některých dějích vyvíjí teplo, při jiných ne? Proč některé probíhají rychle, jiné pomalu? Proč je výhodné vařit maso v papiňáku? Proč se vám nepovede uvařit vajíčka natvrdo na vrcholku Mount Everestu? Jak postupovat při výrobě slivovice? Proč se mohou vodoměrky pohodlně procházet po hladině rybníka? Proč se kachnám nenamočí peří? Proč se pavučina může ozdobit kapkami vody? Jak to ta příroda dělá, že i listy na vrcholku vysokých stromů dostanou svůj díl vláhy? Nechtěli byste se o tom všem dovědět víc?

ořez 215*215px

Prof. Ing.Michal Přibyl, Ph.D.

Ústav chemického inženýrství

(Děkan FCHI VŠCHT Praha)

Víte, co je to chemické inženýrství? Že ne? Pak vězte, že je to ta nejbáječnější věda, která Vás v zaměstnání, ve Vašem podniku i ve Vašem životě naučí rozlišovat důležité od nepodstatného a dovolí Vám řešit i velmi složité problémy pomocí jednoduchých nástrojů. Díky chemickým inženýrům umíme stavět chemické továrny, vyrábět léky, vypořádat se se znečištěným životním prostředím, porozumět chování buněk i mnohobuněčných organizmů a troufnu si říci, že většina z nás by dokázala sestavit přebytkový státní rozpočet. A abyste si nemysleli, že jsme nějaká béčka, tak mezi námi najdete borce, kteří tvrdě makali a sbírali zkušenosti třeba na Stanford University (4), Imperial College London (8), ETH Curych (9), Princeton university (11), University of Wisconsin-Madison (54), University of Notre Dame (195) atd. To číslo v závorce je pořadí pracoviště v celosvětovém žebříčku univerzit QS World University Rankings® 2015/16. Kromě toho, naše fakulta je podle časopisu Týden nejlepší mezi všemi technickými fakultami v celé ČR, a to už něco znamená!!!

ořez 215*215px

Doc. Ing. Karel Řehák, CSc.

Ústav fyzikální chemie

Vážení maturanti,

víte, že zdánlivě neatraktivní název „Fyzikální chemie“ v sobě skrývá velké možnosti uplatnění?

Víte že, „Fyzikální chemii“ využívají více, či méně všechny chemické obory?

Víte, že absolventi specializace „Fyzikální chemie“ pracují všude možně – v analytických laboratořích, v chemickém inženýrství, v základním výzkumu, ve školství, v průmyslu (chemickém, strojírenském, potravinářském, energetickém), v IT firmách, ve zdravotnictví, ve státní správě, ….?

Víte že, specializace „Fyzikální chemie“ je zahrnuta v oboru „Analytická a fyzikální chemie“?

Víte, že mě můžete navštívit na VŠCHT a já Vám o specializaci „Fyzikální chemie“ řeknu více?

Tak, teď už to víte.

Zdraví

Karel Řehák

(absolvent Střední průmyslové školy chemické (tzv. Křemencárny) a VŠCHT, nyní pedagog Ústavu fyzikální chemie VŠCHT)

P.S. Trochu více je zde http://ufch.vscht.cz/files/uzel/0025586/q_NJLUnMjnf0c4t09oh3c_YAAA.pdf

 ořez 215*215px

Doc. Ing. Pavel Hrnčiřík, Ph.D.

Ústav matematiky, informatiky a kybernetiky

Mnoho věcí, které denně používáme (od telefonu po auto), jsou smart, tj. chytré. Odkud se ale všechna ta chytrost bere? Jak je např. možné, že poměrně levný a primitivní počítač v našem domácím termostatu "ví" jak má topit, abychom se cítili dobře? Odpověď je jednoduchá - bez "chytrých" lidí, kteří tyto řídicí počítače naprogramovali, by tyto stroje vůbec chytré nebyly. Člověk, který takové počítače programuje, však musí rozumět nejen "řeči" počítačů v podobě programovacích jazyků, ale současně musí dobře rozumět i tomu, jak funguje ta část reálného světa, kterou má počítač řídit. Na naší fakultě proto nabízíme obor Inženýrská informatika, který vás naučí rozumět nejen světu počítačů a IT, ale navíc budete rozumět i fyzikálním a chemickým principům, podle kterých funguje svět kolem vás. A to se může pro aktivní život v moderním světě docela hodit.

 ořez 215*215px

Prof. RNDr. Drahoslava Janovská, CSc.

Ústav matematiky, informatiky a kybernetiky

Milí maturanti

Naši studenti jsou veselá parta a rádi vás mezi sebou přivítají.

Jestlipak víte, bez čeho se při studiu na VŠCHT neobejdete?

Nejdůležitější věc, kterou budete potřebovat, je

UMĚT SE UČIT.

BEZ TOHO TO FAKT U NÁS NEJDE.

 ořez 215*215px

Prof. Ing. Jan Mareš, Ph.D.

Ústav matematiky, informatiky a kybernetiky

Nejen chemii můžete studovat na VŠCHT. Inklinujete k technickým oborům a zajímáte se o práci s výpočetní technikou? Chcete se naučit používat informatiku a umělou inteligenci k modelování procesů a zpracování obrázků? Přihlaste se na obor Inženýrská Informatika na FCHI a staňte se odborníky na sítě, databáze, grafiku nebo virtuální realitu. Více na uprt. vscht.cz nebo FB: INzenyrska Informatika.

 ořez 215*215px

RNDr. Pavel Pokorný, Ph.D.

Ústav matematiky, informatiky a kybernetiky

Výhoda naší fakulty je, že se naučíte hodně z matematiky.

Na mých přednáškách poznáte, že matematika je sladká.

Aktualizováno: 6.1.2025 17:31, Autor: fchi

VŠCHT Praha
Technická 5
166 28 Praha 6 – Dejvice
IČ: 60461373
DIČ: CZ60461373

Datová schránka: sp4j9ch

Za informace odpovídá: Fakulta chemicko-inženýrská
Technický správce: Výpočetní centrum

Copyright VŠCHT Praha
zobrazit plnou verzi