idvazba: 2270
šablona: stranka_novinky
čas: 8.6.2023 14:23:15
verze: 5319
uzivatel:
remoteAPIs:
branch: trunk
Server: 147.33.89.150
Obnovit | RAW
idvazba: 2270
---Nová url--- (newurl_...)
domena: 'fchi.vscht.cz'
jazyk: 'cs'
url: '/home'
iduzel: 1890
path: 8547/4156/1393/1886/1890
CMS: Odkaz na newurlCMS
branch: trunk
Obnovit | RAW


Dnes se sešli absolventi naší Fakulty chemicko-inženýrské, kteří zde v roce 2003 úspěšně dokončili svá studia. Všichni se potkali díky svému spolužákovi Martinu Člupkovi z Ústavu analytické chemie, který se chopil iniciativy a zorganizoval pro své kamarády tuto nezapomenutelnou událost.
Pokud jste také absolventi naší fakulty a rádi byste zorganizovali sraz, abyste si připomněli studentské roky, zavzpomínali na společné zážitky a propojili se s bývalými spolužáky, neváhejte se ozvat! Rádi vám pomůžeme s organizací a přístupem do našich laboratoří.

Rádi bychom informovali, že jsou otevřeny přihlášky na kurz U3V - Život s počítačem, který je zaměřený na seniory, kteří chtějí procvičit své dovednosti v práci s počítačem. Nabízíme také možnost se seznámit s programem Photoshop a naučit se vytvořit vlastní fotokalendář. Kurzy by měly začít kolem 19. a 20. září. Přihlašování je nyní otevřeno.















MarbleMat, spin-off VŠCHT Praha (podrobnosti) zakladatele Ondřeje Rycheckého, byl vybraný do skupiny úspěšných start-upů v programu EIT Food Accelerator Network 2023, v kategorii Food as Medicine.
Technologie, která je předmětem komerční činnosti, spočívá v enkapsulaci tekutých olejových kuliček v oblasti farmaceutického a potravinářského použití.
Více než 400 start-upů prošlo přísným a komplexním procesem hodnocení, jehož cílem bylo posoudit jejich inovační potenciál, komerční životaschopnost a pozitivní dopad na náš potravinový systém. „Jsme nesmírně vděční nejen startupům za to, že nám svěřily své žádosti, ale také za obrovské úsilí naší komunity EIT FAN, více než 100 hodnotitelů, firemních partnerů a hubů, kteří podpořili proces výběru. V EIT Food považujeme rozmanitost, včetně genderové, a inkluzi za klíčové pro úspěch inovací v oblasti potravinových systémů. S ohledem na to jsem potěšen, že se mohu podělit o to, že 30 % přihlášek do programu EIT FAN pochází od zakladatelek. Je skvělé vidět, že se toto procento každým rokem zvyšuje." říká projektová manažerka EIT FAN Marie Russier.

Publikace s názvem “Computational prodrug design methodology for liposome formulability enhancement of small-molecule APIs” se objevila na titulní straně dubnového čísla časopisu Molecular Pharmaceutics. Autory jsou náš doktorand z Ústavu chemického inženýrství Martin Balouch a jeho školitel František Štěpánek, dále Kateřina Storchmannová a Karel Berka z Palackého univerzity v Olomouci. Práce vznikla i díky podpoře The Parc. Článek referuje o nové výpočetní strategii pro návrh proléčiv za účelem modifikace jejich rychlosti permeace přes lipidové dvojvrstvy. To je důležité jak pro špatně prostupující látky pro zlepšení jejich biologické dostupnosti, tak pro velmi rychle prostupující látky pro umožnění jejich formulace do lipozomů.

V pětadvacátém ročníku Ceny Wernera von Siemense odborná porota vybrala nejlepší práce z oblastí technických a přírodovědných oborů. Ing. Dominik Martynek se svým školitelem prof. Ing. Miroslavem Šoóšem, Ph.D. uspěli s diplomovou prací Impact of cooling crystallization process parameters on the properties of crystals of pharmaceutical substances, když se umístili na pátem místě v celorepublikovém výběru. Gratulujeme!




V pátek 22. 2. 2023 se sešli členové The Parc, aby oslavili to nejlepší z uplynulého roku. Kromě množství vědeckých publikací a úspěšné mediální prezentace The Parc byli vybráni nejlepší přispěvatelé na sympoziích.
Na fotografii zleva doprava:
Elizaveta Mutylo (The Parc Students' Choice 2022, 3. místo)
Martin Krov (The Parc Students' Choice 2022, 2. místo)
Ondřej Navrátil (The Parc Experts' Choice 2022).
Thao Tranová (The Parc Students' Choice 2022, 1. místo)
Gratulujeme!


Nestihli jste 20. 2. 2023 informační schůzku k výjezdům Erasmus+/MOBI v akademickém roce 2023/24 a přesto byste měli o tyto informace zájem? Vše můžete shlédnout v záznamu schůzky.


Poznejte skupinu mladých lidí, kteří spojili své vědecké i technologické začátky s VŠCHT. Série portrétů dokumentující jejich individuální životní cesty, jež vyústily v touhu porozumět světu prostřednictvím přírodních věd.
Přijměte pozvání do laboratoří několika nadaných chemiků a chemiček, kterým naše fakulta dodala zázemí, jistotu i odvahu pustit se do vlastního výzkumu.
Posláním Vysoké školy chemicko-technologické v Praze je podporovat a vychovávat nové generace špičkových odborníků v oborech, které jsou zcela nezbytné pro fungování lidské společnosti a tím přispívat k jejímu udržitelnému rozvoji.
DAVID
Fyzikální a výpočetní chemie
„Pomocí fyzikální chemie se dá vysvětlit celý svět. Líbí se mi, že dokáže objasnit často obyčejné věci. Ne jak, ale proč se dějí. Zkoumá třeba, jak rychle běží reakce a do jakého bodu probíhají.”
Aby se David mohl čemukoli plně věnovat, potřebuje vnímat smysl a prospěšnost takové práce. Ve svém výzkumu se zabývá měřením elektrostatického náboje na povrchu polymerů, což může v budoucnu velmi usnadnit proces třídění plastového odpadu.
„Plasty se rozemelou, nabijou nábojem o správné velikosti a vytřídí se. Dá se tím vlastně vyřešit situace s odpady, a tím ulehčit planetě,” popisuje David, v čem vnímá celospolečenské využití svého výzkumu.
Na začátku studia se David bál, že bude se spolužáky složitě hledat společnou řeč. Že budou ve škole všichni “příliš vědečtí” a se svou aktivní povahou a nadšením pro sporty nezapadne. To vše se ale ukázalo jako mylná hypotéza.
„V laborce jsem byl nejmladší a to bylo trochu náročné. Lidi kolem mě řešili psaní vědeckých článků a věci, se kterými jsem do té doby neměl zkušenost. Ale pak přišlo na sport a párty a všechno to zapadlo,” směje se David.
Říká, že v laboratoři i mimo ni zatím narazil jen na milé a vstřícné lidi, na nichž nejvíce oceňuje, že dokáží složité problémy většinou velmi srozumitelně vysvětlit. I to zapříčinilo, že se brzy začal cítit jako plně respektovaný člen vědecké laboratoře.
V budoucnu by si chtěl vyzkoušet roli odborného konzultanta.
„Myslím, že je to náročný úkol, odborně vést další studenty a jejich výzkumy. K tomu bych se rád postupně dopracoval.”
JAKUB
Nano a mikrotechnologie v chemickém inženýrství
„Nanotechnologický výzkum je výzkum budoucnosti – jdeš naproti trendu zmenšování veškerých technologií.”
Na střední se Jakub profesionálně věnoval hokeji a do školy si chodil spíš odpočinout. Všechno mu šlo, ale ne vše ho bavilo. Na základě přednášky o vlastnostech křemíku se nakonec rozhodl pro studium chemie na VŠCHT.
„Fascinovalo mě, že se dá křemík využít při léčbě rakoviny. Chtěl jsem o tom zjistit víc!”
Jakub je zvyklý fungovat v týmu, učit se v týmu a být v pohybu. Proto se nejvíc našel v laboratoři.
„Bill Gates říkal, že máš dát práci těm lidem, kteří si ji dokáží zjednodušit a vymyslet nové cesty. V laborkách aplikuješ svoje znalosti v praxi a snažíš se vyladit celý proces,” vysvětluje.
Jakub navazuje na výzkum křemíku a ve své práci pokračuje na akademii věd.
„Najednou se přistihneš, že pracuješ s největšími kapacitami na věcech, o kterých si možná ještě před rokem pořádně moc nevěděl. Oni tě respektujou a berou. Navíc si můžu už při škole něco vydělat tím, co mě baví! Z toho mám obrovskou radost a zároveň cítím velkou pokoru,” dodává Jakub.
Práce v laboratorním týmu se podle Jakuba nejvíce podobá hokeji.
„Je to vlastně hokejová situace – každý si hlídá svého hráče. Když mu něco nejde, jdeš mu pomoct. Zkouška je něco jako zápas – nemůžeš to vzdát. Když to nevyjde, poučíš se a příště to jdeš zkusit znovu!”
KATKA
Chemické inženýrství a bioinženýrství
„Představ si, že máš obří továrnu, chceš být efektivní a vylepšit ji. Chemický inženýr ví, co se ve fabrice děje na všech úrovních. Přichází s řešením, jak to jde dělat jinak, jak toho lze dělat víc, aby to stálo míň.”
Kačku na střední škole nelákala vyloženě vědecká kariéra. Bavila ji matematika i chemie a vylučovací metodou došla k VŠCHT. Představa zdlouhavé laboratorní práce akční Kačku příliš neoslovila, proto zamířila ke studiu chemického inženýrství.
„Nejsem vůbec analytik. Vždycky jsem byla spíš akční člověk. V době, kdy ostatní prváci ještě hledali záchody, já už vedla skupinu erasmáků,” popisuje pobaveně Kačka.
Kačku žene vpřed velká zvědavost, ráda zkouší nové věci a ve své bakalářské práci se pustila do experimentálních vod.
„Vyráběla jsem nanočástice z polymerů, do kterých se v budoucnu budou kapsulovat léčiva. Celou aparaturu jsem si k tomu musela postavit sama, protože jsem se rozhodla zkoušet to tak trochu novou metodou.”
Baví ji vést lidi a svou budoucnost vždy viděla spíše ve vedení týmu než výzkumu.
„Když jsem byla malá, vymyslela jsem si, že změním svět. Ale pak mi došlo, že ho nezměním sama,” směje se.
Na začátku se bála, aby na škole nebyla za “strašného hňupa”, ale byly to obavy marné. Říká, že na VŠCHT nepotkala jediného tuctového člověka. Studium ji otevřelo obzory a naučilo trpělivosti.
LUCIE
Chemie
„Chemie jako taková má velký dopad na společnost. Vývoj léčiv, výzkum nemocí, podpora organismu – to, co děláme, zlepšuje životní úroveň lidstva.”
Lucie si na začátku nebyla jistá, jaký chemický směr studovat, proto šla na co nejobecnější obor.
„Vždycky jsem si představovala, že sloučíš dvě látky dohromady, bouchne to a máš hotový produkt” směje se.
„Když jsem ale začala rozumět principům, najednou se vše propojilo a začalo dávat smysl. Chemii jsem propadla a už mě to nepustilo,” dodává.
V rámci studia se Lucie dostala do fotochemické laboratoře, která se věnuje výzkumu fluorescenčních barev. Těmi se zabývá dodnes.
„Když jsem byla poprvé v laborce, bylo to nové prostředí. Bála jsem se úplně všeho a pořádně ani nevěděla, co je digestoř! Po pár týdnech jsem se otrkala a začalo mi to postupně jít,” vzpomíná.
Jejím cílem je připravit látky, které mohou být použity pro sledování biologických procesů pomocí fluorescence nebo fotodynamickou terapií.
„Nejšťastnější jsem byla, když se mi podařilo vytvořit ze dvou absolutně čirých kapalin první fluorescenční molekulu. Pod UV lampou zářila přesně tak, jak jsem potřebovala! Když jsem se pokoušela o další reakci, skončila jsem celá růžová,” směje se.
Lucie říká, že chemie je nikdy nekončící svět poznání, kterému člověk zasvětí celý život a nikdy se nepřestane učit.
Vymýšlet a objevovat stále nové cesty je ale přesně to, co ji na chemii nikdy nepřestane fascinovat.
YEJUNE LEE
Analytická a forenzní chemie
„Jsem hrdý, že můžu posouvat lidstvo dál. To by mělo být ultimátním cílem vědy.”
Lee se do Česka přistěhoval s rodinou v pěti letech. Zpočátku se potýkal s jazykovou bariérou, českému prostředí a jeho lidem spíše nerozuměl.
„Čísla byla ale univerzálním jazykem. Počty byly stejné v češtině i korejštině. Matematika mi umožnila proniknout do studia přírodních věd,” vysvětluje. Po čase zjistil, že zkoumat svět v číslech mu přestává stačit a chtěl mu porozumět na atomární úrovni.
„Co dalo listu barvu? Co způsobuje klimatickou krizi? Proč voda mrzne? Základ tohohle světa jsou jednotlivé prvky periodické soustavy. Nic víc, nic míň. Všechno je chemie a to mě fascinuje!”
Lee se věnuje analytické chemii, odvětví, které zkoumá metody zjištění kvality a kvantity látek.
„Já bych sám sebe označil spíše za analytika než třeba inženýra. Ale vlastně každý obor na škole musí analytiku do nějaké míry ovládat,” vysvětluje Lee.
Dostal se do NMR laboratoře, kde má možnost pracovat s těmi nejlepšími analytickými stroji a metodami, které dnešek nabízí. “Jsou tam ohromné stroje, kolem kterých se to všechno točí. Fascinuje mě čtyři dny v kuse něco měřit a jenom na to koukat!”
Lee by se v budoucnu rád věnoval vědě, ale říká, že půjde s radostí všude tam, kde může být prospěšný. Jestli to bude analýza léků, drog nebo třeba vody, tolik neřeší. Jako chemický analytik může pracovat všude, kde bude chemické analýzy třeba.
https://studuj.vscht.cz/zvedavi

Bakalářské studium
- Přihlášky přijímáme do 31. března 2023
- Bez přijímacích zkoušek - Informace o přijímacím řízení
- Nabízíme tyto bakalářské studijní programy:
Navazující magisterské studium
- Přihlášky přijímáme do 31. března 2023
- Informace o přijímacím řízení
- Nabízíme tyto navazující magisterské studijní programy
Doktorské studium
- Přihlášky přijímáme do 15. dubna 2023
- Informace pro uchazeče o doktorské studium
- Doktorské studijní programy
Informace o všech studijních programech nabízených na VŠCHT Praha, přijímacím řízení a fungování školy najdete na webu studuj.vscht.cz.